+48 22 586 40 40 biuro@ics-polska.pl

Jedną z najważniejszych decyzji przy zakładaniu spółki z siedzibą w Stanach Zjednoczonych jest wybór odpowiedniego stanu. Mając aż 50 jurysdykcji rywalizujących o palmę pierwszeństwa, znalezienie odpowiedniego miejsca na założenie spółki może okazać się sporym utrudnieniem. W ostatnim czasie pozycję lidera w ustanowieniu środowiska prawnego przyjaznego przedsiębiorcom zyskało prawodawstwo Nevady. Nowy status uczynił z tego stanu realną alternatywę dla ustanowienia na jego terytorium siedziby przedsiębiorstwa. O niewątpliwym sukcesie świadczy wzrost zainteresowania założeniem spółki LLC w Nevadzie wśród przedsiębiorców. 

 

Garść informacji

 

Nevada to stan w zachodnich Stanach Zjednoczonych. Na północnym zachodzie graniczy z Oregonem, na północnym wschodzie z Idaho. Na zachodzie z Kalifornią, na wschodzie zaś z Arizoną i Utah. Nevada jest siódmym stanem pod względem wielkości, a gęstość zaludnienia plasuje ją na 32 miejscu. Prawie 3/4 mieszkańców Nevady mieszka w hrabstwie Clark, obejmującym obszar metropolitalny Las Vegas – Paradise. Stolicą Nevady jest Carson City.

 

Nie jest tajemnicą, że stan Nevada jest najbardziej znanym i najpopularniejszym ośrodkiem hazardu w USA. Hazard był powszechny już we wczesnych miastach wydobywczych tego stanu. W 1909 r. został jednak zakazany w ramach ogólnokrajowej krucjaty przeciwko gameblingowi. Z powodu Wielkiego Kryzysu w 1931 r., Nevada ponownie dokonała jego legalizacji, co trwa do chwili obecnej.

Już we wczesnych latach 90. XX w. władze Nevady podjęły działania mające na celu wprowadzenie szeregu udogodnień dla podmiotów gospodarczych. Ułatwienia te dotyczyły między innymi rejestracji spółki, poprzez zapewnienie silnej anonimowości jej właścicieli, na minimalizacji obciążeń podatkowych kończąc.

 

Elastyczność i szybkość

 

Czynności związane z założeniem spółki LLC w Nevadzie, mogą zająć nie dłużej niż jeden dzień. Z kolei koszty założenia spółki LLC są jednymi z najniższych w Stanach Zjednoczonych. Zgromadzenia organów spółki mogą się odbywać w dowolnym miejscu, nawet poza granicami USA. Właścicielem spółki może zostać osoba mająca co najmniej 18 lat. Co istotne, może ona przebywać w dowolnym miejscu na świecie.

 

Anonimowość

 

Prawodawstwo stanu Nevada umożliwia zachowanie pełnej anonimowości właścicieli spółki. Możliwe jest zatem ustanowienie takiej struktury, która zapewni ochronę danych osobowych wspólników, co w praktyce oznacza brak możliwości ich pozyskania przez podmioty trzecie. Stanowi to interesujące rozwiązanie dla tych, którzy pragną prowadzić aktywność gospodarczą za pośrednictwem amerykańskiego podmiotu, a zarządzanie i nadzór mają być wykonywane niejako z tylnego fotela.

 

Odpowiedzialność

 

Właściciele spółki LLC mogą nie ponosić osobistej odpowiedzialności za długi firmy. Wierzyciel nie może więc dochodzić swych praw z majątku prywatnego właściciela spółki (np. z nieruchomości, samochodu, kont bankowych itp.). W konsekwencji sądy w Nevadzie bardzo niechętnie i ostrożnie podchodzą do jakichkolwiek żądań skierowanych do majątku osobistego wspólnika spółki.

 

Podatki

 

Jedną z podstawowych korzyści związanych z posiadaniem spółki z siedzibą w Nevadzie jest fakt, że LLC może nie być zobowiązana do zapłaty własnego podatku dochodowego. Innymi słowy, uzyskiwane przez spółkę LLC przychody będą przypisywane jej wspólnikom. Jeśli zatem spółka będzie prowadzić działalność poza USA, to możliwe staje się całkowite wyeliminowanie amerykańskiego podatku dochodowego.

Podsumowując, posiadanie spółki LLC z siedzibą w Nevadzie wiąże się nie tylko z prestiżową lokalizacją, ale przede wszystkim z możliwością skorzystania z liberalnych przepisów faworyzujących podmioty gospodarcze. Jeśli zatem priorytetem jest ograniczenie obowiązków formalnych, wysoka anonimowość oraz niskie zobowiązania podatkowe, to spółka LLC w Nevadzie może okazać się jedną z najatrakcyjniejszych alternatyw.