+48 22 586 40 40 biuro@ics-polska.pl

Firma w Wyoming

 

Wyoming

 

Większość przedsiębiorców prawdopodobnie nie ma żadnego skojarzenia związanego ze stanem Wyoming. Nie jest on dynamiczną Kalifornią, mroźną Alaską, słoneczną Florydą, czy zglobalizowanym Nowym Jorkiem. Wyoming jest stanem położonym w północnej części Stanów Zjednoczonych, który charakteryzuje się populacją oraz spokój typowym dla takich prowincji. Dzięki temu Wyoming zyskał solidną reputację stanu, w którym spółkę można założyć w ciszy i bez zbędnych trudności.

 

To właśnie w Wyoming w 1977 roku wynaleziono nowy typ spółki – limited liability company (LLC). Zyskała ona popularność w całych Stanach Zjednoczonych dzięki bardzo korzystnym uwarunkowaniom w rejestracji i prowadzeniu przedsiębiorstwa. Do dzisiaj jest ona najpopularniejszym konstruktem tego stanu. Wystarczy wspomnieć, że co roku w Wyoming rejestrowanych jest około 6 000 spółek LLC. Dodając do tego przyjazne przedsiębiorcom podejście władz stanu, duży zakres dyskrecji, dogodną politykę fiskalną i minimalną biurokrację, Wyoming jest stanem, który zdecydowanie warto rozważyć podczas wybierania miejsca do założenia spółki.

 

 

Korzyści z założenia spółki w Wyoming

 

Z

Długa tradycja i doświadczenie w zakładaniu spółek LLC.

Z

Szybka, tania i nieskomplikowana rejestracja spółki.

Z

Bardzo korzystne warunki podatkowe funkcjonowania spółki LLC dla nierezydentów amerykańskich, których spółka nie generuje dochodów w Stanach Zjednoczonych.

Z

W sytuacji gdy spółka zarejestrowana w Wyoming nie generuje dochodów w Stanach Zjednoczonych, a jej wspólnik nie jest amerykańskim rezydentem, to zarówno ta spółka, jak i jej wspólnik nie są objęci podatkami federalnymi.

Z

Brak podatków dochodowych od osób fizycznych i prawnych.

Z

Zapewnienie dyskrecji, brak wymiany informacji z IRS i zagranicznymi urzędami skarbowymi. Całkowita anonimowość w sytuacji posiadania dyrektora nominowanego.

Z

Biurokracja ograniczona do minimum.

Z

Wysoka kultura przedsiębiorczości.

 

Rejestracja spółki w Wyoming

 

 

Spółka typu LLC może być zarejestrowana przez jedną osobę. Całkowity okres rejestracji trwa średnio do 5 dni roboczych, jednakże może być przyspieszony dzięki rejestracji online.

 

Pierwszym krokiem w procesie rejestracji jest wybranie nazwy, która musi zawierać skrót LLC. Konieczne jest wybranie agenta lokalnego do rejestracji. Niezbędne jest także wypełnienie aktu założycielskiego (ang. Articles of Organization), który zawiera podstawowe informacje odnośnie spółki. Ponadto, zalecanym działaniem jest dostarczenie umowy spółki (ang. Operating Agreement), która prezentuje strukturę i procedury operacyjne spółki. W dodatku, każdy jest zobligowany do uzyskania numeru identyfikacyjnego pracodawcy (ang. employer identification number – EIN). Jest on wymagany do dalszej aktywności, takiej jak założenie rachunku bankowego w banku amerykańskim.

 

Po rejestracji spółki jedynym obowiązkiem jest coroczne złożenie raportu rocznego (ang. annual report), który lakonicznie przedstawia informacje kontaktowe (jeśli faktycznie uległy one zmianie), wartość aktywów ulokowanych na terenie stanu Wyoming oraz informacje o dyrektorze spółki. Opłaty za rejestrację, opłaty coroczne czy opłaty za wypełnienie formularzy rejestracyjnych są minimalne.

 

 

Podatki w Wyoming

 

 

Pierwszym i najważniejszym argumentem za założeniem firmy w Wyoming jest brak podatków dochodowych od osób fizycznych i prawnych. Czynnikiem na który warto zwrócić uwagę jako zagraniczny przedsiębiorca jest fakt, że takie spółki (założone na jedną osobę) nie są traktowane przez amerykański urząd podatkowy (ang. Internal Revenue Service – IRS) jako podmiot podlegający podatkowi dochodowemu.

 

W sytuacji gdy spółka zarejestrowana w Wyoming nie generuje dochodów w Stanach Zjednoczonych, a jej wspólnik nie jest amerykańskim rezydentem, to zarówno ta spółka, jak i jej wspólnik nie są objęci podatkami federalnymi. Co więcej, władze Wyoming nie obciążają podatników, tzw. franchise tax, a inne podatki, takie jak podatek od nieruchomości, od sprzedaży czy dziedziczenia należą do najniższych w całych Stanach Zjednoczonych. W dodatku urząd podatkowy w Wyoming nie ma podpisanej umowy o wymianie informacji z IRS, w związku z tym, Alaska nie dzieli się z amerykańskim fiskusem żadnymi informacjami o podatnikach. Informacje podatkowe nie są też wymieniane z zagranicznymi urzędami skarbowymi.

 

 

Poufność, reputacja, kultura

 

Poza brakiem wymiany informacji podatkowych z urzędami skarbowymi spoza Wyoming, zakres prowadzenia działalności obejmuje dyskrecja i poszanowanie prywatności przedsiębiorców. Przejawia się to np. w formie składanego annual report. Są one lakoniczne i zawierają generalne informacje spółki, a w sytuacji gdy spółka posiada dyrektora nominowanego, zachowanie poufności jest niemal absolutne.

 

Jak już wcześniej wspomniano, to Wyoming jako pierwszy stan wprowadził formułę spółki LLC. Do dzisiaj jest ona sztandarowym produktem gospodarczym stanu. Skutkuje to tym, że w rankingach łatwości prowadzenia biznesu, Wyoming od wielu lat utrzymuje się w czołówce. Mało wymagań i niskie koszty założenia spółki przekładają się na dużą liczbę przedsiębiorców zainteresowanych założeniem tam spółki. Wyoming stało się wzorem dla innych stanów, które zaadaptowały wiele elementów i koncepcji spółek LLC z Wyoming, począwszy od samej konstrukcji spółki LLC (Delaware) a skończywszy na absencji wielu podatków (Nevada).

 

Takie czynniki sprzyjają stymulacji przedsiębiorczości i przynoszą skutki – w Delaware została zarejestrowana większość firm z rankingu Fortune500, a Nevada staje się coraz poważniejszą konkurencją dla droższej Kalifornii. Wyoming jest stanem, który ma już ugruntowaną reputację, a dzięki wieloletniemu doświadczeniu i konsekwentnemu prowadzeniu polityki fiskalnej, także międzynarodowe zaufanie.

 

 

Zakładamy spółki za granicą.

 

Działamy kompleksowo i skutecznie.

 

 

Zapraszamy na bezpłatną konsultację z naszym doradcą!