+48 22 586 40 40 biuro@ics-polska.pl

Nevada

Nevada to stan kojarzący się z Las Vegas, Wielkim Kanionem i pustynią Mojave. Okazuje się jednak, że korzystne warunki do założenia i prowadzenia spółki w tym stanie powodują, że Nevada staje się znana również z przyjaznego środowiska do prowadzenia biznesu.

Ze względu na nieskomplikowane i przejrzyste przepisy założenia działalności, niskie koszty rejestracji spółki, bardzo korzystną dla przedsiębiorców politykę fiskalną i pro biznesową politykę władz, Nevada już jest powszechnie określana jako „raj podatkowy”.

Co więcej, może w niedalekiej przyszłości stanowić ciekawą alternatywę dla sąsiedniej, jednak o wiele droższej Kalifornii. Także dla polskich przedsiębiorców, jako dla zagranicznych inwestorów, przepisy są dosyć korzystne, czyniąc potencjalne wejście na rynek amerykański o wiele prostszym. Dodatkowo położenie w zachodniej części kraju daje możliwość inwestowania w miastach, które są blisko Nevady, takich jak Los Angeles, San Francisco, San Diego, Phoenix czy Houston.

Korzyści z założenia firmy w Nevadzie

Z

Tania, prosta i szybka rejestracja spółki.

Z

Elastyczne przepisy dotyczące zarządu, wspólników i udziałowców spółki.

Z

Brak podatków dochodowych, jak i podatków unitary i franchise, co powoduje niskie koszty prowadzenia działalności.

Z

Faworyzowanie przedsiębiorców przez władze i instytucje państwowe.

Z

Minimum biurokracji.

Z

Brak większych utrudnień dla nierezydentów amerykańskich.

Rejestracja spółki w Nevadzie. Poufność i dyskrecja

Na wstępie warto zaznaczyć, że spółka może być zarejestrowana online, co upraszcza cały proces. Podstawowym dokumentem, który trzeba złożyć przy rejestracji spółki LLC w Nevadzie (ang. Limited Liability Company – LLC) jest statut spółki, który musi przedstawiać:

  • nazwę i adres nowej spółki;
  • nazwę, adres i sygnatura agenta lokalnego;
  • w wypadku zarządzania spółką przez menadżerów – nazwę i adres wszystkich menadżerów;
  • a także nazwę, adres i sygnaturę założycieli.

W takiej spółce wymagany jest tylko jeden dyrektor. Na koszt założenia spółki składają się statut spółki (ang. article of organization), licencja stanowa dla przedsiębiorstwa, wstępna lista menadżerów lub członków zarządu. Siedziba spółki, która jest zarejestrowana na terenie stanu Nevada może skorzystać z możliwości posiadania biura, wraz z adresem korespondencyjnym, w innym stanie niż Nevada. Dyrektor oraz zarząd może nie być rezydentem Stanów Zjednoczonych.

Dodatkowym czynnikiem, skłaniającym inwestorów do zaangażowania biznesowego w Nevadzie, jest wysoka poufność i dyskrecja zapewniona przedsiębiorcom. Dla przykładu, tożsamość wspólników pozostaje poza zasięgiem władz stanu. Poza tym, ze względu na politykę faworyzowania przedsiębiorców zarówno przez władze stanowe, jak i sądy, spółki ustanowione w Nevadzie są podmiotem, który jest trudny do skontrolowania. Co więcej, sprawozdanie finansowe sprowadza się do dostarczenia raz w roku raportu z działalności, w którym trzeba wskazać tożsamość tylko jednego dyrektora spółki (opcjonalnie powiernika).

Podatki w Nevadzie

W związku z zapowiedzią nowej polityki, Nevada ogłosiła politykę 4 x Nie. Poskutkowało to brakiem PIT, CIT, a także brakiem unitary tax i franchise tax. Spółki LLC, w których właścicielem jest jedna osoba nie są postrzegane przez amerykańskiego fiskusa (ang. Internal Revenue Service – IRS) jako podatnicy podatku dochodowego.

Drugim ważnym aspektem jest fakt, że gdy spółka nie osiąga dochodów w Stanach Zjednoczonych, a wspólnik nie jest rezydentem amerykańskim, to zarówno spółka, jak i ów wspólnik nie jest objęty podatkiem federalnym. Jedyną opłatą dla spółki LLC jest kwota związana z pozyskaniem licencji przy rejestracji i jej coroczne odnowienie.

Kolejnym niezbędnym krokiem jest uzyskanie numeru identyfikacyjnego pracodawcy (ang. employer identification number – EIN). Uzyskanie go jest darmowe, a wniosek można złożyć online. Będąc posiadaczem owego numeru można założyć konto w banku amerykańskim, co znacznie ułatwi dalszą działalność.

Kultura, handel, geografia, język

Sam klimat podatkowy Nevady jest uważany za jeden z najbardziej dogodnych dla przedsiębiorców w Stanach Zjednoczonych. Liczne udogodnienia skutkują coraz większą liczbą zakładanych spółek wysokich technologii. Także wysoki stopień poufności zapewniony przedsiębiorcom zasługuje na uznanie jako odważny krok stanu w celu przyciągnięcia inwestorów.

Również wszelkie czynności urzędowe zostały ograniczone do niezbędnego minimum. Według informacji Wydziału Promocji Handlu i inwestycji Ambasady RP w Waszyngtonie sama wymiana handlowa pomiędzy Polską a stanem Nevada wyniosła w 2014 roku $ 31,4 mln. Eksport towarów z Polski do Nevady w 2014 roku wyniósł $ 21,9 mln, a import z Nevady do Polski był wart $ 9,5 mln. Ważnym do odnotowania jest fakt, że cały czas relacje handlowe między Polską a Nevadą zacieśniają się.

Jak już wspomniano wyżej, Nevada znajduje się w dogodnym położeniu w sąsiedztwie Kalifornii, Meksyku, Arizony, Utah, Idaho i Oregonu. Niewielka odległość od wielu metropolii na zachodzie Stanów Zjednoczonych stanowi poważny atut dla przedsiębiorców którzy myślą długofalowo o rozwoju swojej działalności.

Ze względu na powszechność języka angielskiego, komunikacja w sprawach urzędowych nie powinna stanowić większego problemu. W południowych stanach (takich jak Nevada) można się porozumiewać w sprawach urzędowych również w języku hiszpańskim.

Zakładamy spółki za granicą.

Działamy kompleksowo i skutecznie.

Zapraszamy na bezpłatną konsultację z naszym doradcą!